Wednesday, December 07, 2016

Someone Used 130,000 Pennies to Tile A Floor

It's a very nice floor but what is more interesting is the discussion on Twitter about how much it cost. Is it $13,000, $1300 or $130?



Seriously, don't they teach arithmatic anymore? I would expect someone in Grade 3 to know the correct answer.

More bad math here

No comments: